Blog kulinarny - codzienne i niecodzienne wypróbowane przepisy, moje pasje... i wiele tego, co trzeba lubić. Zapraszam!
Durszlak.pl
Blog > Komentarze do wpisu
Kluski śląskie

Już na samym początku zaznaczę, iż pochodzę z Polski centralnej. Zdaję sobie sprawę z powagi sytuacji, że podaję przepis na tradycyjną potrawę i zaraz może się wywiązać dyskusja typu: nie dodaje się jajka/ dodaje się jajko/ nie znasz się! :) Dodam więc od razu swoje „trzy grosze”: Przepis ten sprawdziłam, jak zwykle, na sobie i rodzinie. Podoba mi się. Zdaję sobie sprawę, że są różne warianty przygotowywania klusek śląskich. Ten przepis jest bardzo prosty i pozwala zaangażować dzieci do wspólnego gotowania. Kluseczki wychodzą miękkie, lekko kleiste – takie, jak powinny. Potrawa bardzo znana – wiadomo. Ale nie każdy ją robi, często kupuje się takie kluski mrożone, gotowe – w sklepie. A niepotrzebnie. Prosty przepis, proste wykonanie. Naprawdę zachęcam do działania i komentowania wpisu.

Składniki:

ziemniaki (dowolna ilość, na 3 osoby użyłam około 1 kg. ziemniaków)

mąka ziemniaczana

1 jajko

 

Wykonanie:

Ziemniaki obrałam i zagotowałam w osolonej wodzie. Następnie przecisnęłam przez praskę, robiąc puree. Całość pozostawiłam do ostygnięcia i przełożyłam do miski równomiernie rozkładając.

Gdy już ziemniaki były całkowicie zimne, podzieliłam wszystko na cztery części, wyjęłam jedną część i uzupełniłam brakujący fragment mąka ziemniaczaną. Następnie dodałam wyjętą uprzednio ¼ część ziemniaków oraz surowe jajko. Wyrobiłam dokładnie ciasto (w razie ciasta zbyt kleistego można dodać jeszcze trochę mąki ziemniaczanej) i zaprosiłam córkę do współpracy :)

Z powstałego ciasta należy ulepić małe kuleczki i lekko je spłaszczyć, robiąc wgłębienie na środku. Powstałe kluseczki wrzucamy następnie do gotującej, lekko osolonej wody i gotujemy (po wypłynięciu na powierzchnię około 5 minut!). Podajemy najlepiej natychmiast po przyrządzeniu.

Smacznego! Pozdrawiam wiosennie! :)

 

 

 środa, 23 marca 2016, ziji

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: A., *.szczecin.mm.pl
2016/04/07 15:28:12
Inspirujące są Twoje przepisy. Dziękuję.
-
2016/09/21 15:28:05
Bardzo dziękuję :* :)